• język migowy
  • e-mail
  • telefon: +48 32 43 14 881
  • lokalizacja
  • BiP

Matematyka

Wymagania edukacyjne z matematyki IV - VIII mgr Katarzyna Widawska, mgr Katarzyna Kwiatkowska, mgr Ewa Burzińska, mgr Jerzy Kielech

Zasady oceniania zostały opracowane zgodnie z Zasadami Oceniania Wewnątrzszkolnego zawartymi w Statucie Szkoły uwzględniając tym samym główne normy i systemy wartości. Wszystkie sprawy nie ujęte w zasadach oceniania będą rozpatrywane zgodnie ze Statutem Szkoły.

Klasy: 4a, 4c. 

  1. Klasyfikacji śródrocznej oraz rocznej:
    - stopień celujący, 
    - stopień bardzo dobry, 
    - stopień dobry, 
    - stopień dostateczny, 
    - stopień dopuszczający, 
    - stopień niedostateczny. 
  2. W klasach IV ucznia ocenia się z matematyki wg następującej skali procentowej:
    - 95% - 100 % - celujący, 
    - 85% - 94 % - bardzo dobry, 
    - 70% - 84% - dobry, 
    - 50% - 69% - dostateczny, 
    - 30% - 49% - dopuszczający, 
    - 0% - 29 % - niedostateczny. 
  3. Sposoby zbierania informacji z matematyki o uczniu obejmują - ocenianie bieżące takie jak:
    a. odpowiedzi ustne,
    b. kartkówki, 
    c. sprawdziany obejmujące i sprawdzające większe partie materiału zapowiadane uczniom z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem,
    e. praca na lekcji, w tym ćwiczenia praktyczne. 
  4. Ocenę śródroczną ustala nauczyciel, który może brać pod uwagę także obliczoną średnią ważoną z ocen cząstkowych: uczeń może otrzymać wskazaną ocenę, w przypadku, gdy jego średnia ważona wynosi co najmniej:
    - więcej niż  - 5,5 ocena - celujący, 
    - 4,7 - 5,4 ocena - bardzo dobry, 
    - 3,7 - 4,6 ocena - dobry, 
    - 2,7 - 3,6 ocena - dostateczny, 
    - 1,7 - 2,6 ocena - dopuszczający, 
    - mniej niż 1,7 ocena - niedostateczny.
  5. Formy oceniania bieżącego mają następujące wagi:
    - odpowiedzi ustne, aktywność - waga 1, 
    - kartkówki - waga 2, 
    - sprawdziany - waga 3. 
  6. Obowiązkiem każdego ucznia jest posiadanie na każdej lekcji zeszytu, podręcznika i zeszytu ćwiczeń.
  7. Uczeń może poprawić ocenę bieżącą w ciągu 2 tygodni od dnia otrzymania oceny.
  8. Ocenę może poprawić tylko raz.
  9. Jeżeli uczeń jest nieobecny wpisany jest symbol N.
  10. Po napisaniu zaległej kartkówki lub sprawdzianu symbol N zamieniany jest na ocenę.

Klasy: 4b, 5a, 6a, 6c, 8a,8c. 

  1. Sposoby sprawdzania wiadomości i umiejętności uczniów:
    - sprawdziany całogodzinne - po omówieniu każdego działu podręcznika; zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem i odnotowaniem tego faktu w dzienniku oraz poprzedzone lekcją powtórzeniową, 
    - kartkówki z wiadomości bieżących - maksymalnie z trzech ostatnich tematów; nie muszą być zapowiadane, 
    - odpowiedzi ustne dotyczące omawianych zagadnień matematycznych, 
    - praca na lekcji /aktywność, 
    - zadania dodatkowe, 
    - zadania projektowe, nad którymi uczniowie pracują samodzielnie, wykorzystując wiedzę zdobytą na lekcji. 
  2. Zasady oceniania osiągnięć edukacyjnych.
    Obowiązuje średnia ważona:
     - waga 3 - sprawdziany, 
    - waga 2 - kartkówki, odpowiedzi ustne, praca samodzielna na lekcji (zadania dodatkowe), zadania projektowe, 
    - waga 1 - aktywność na lekcji, praca w grupach, zadania dodatkowe. 
  3. Obowiązują następujące normy procentowe oceny sprawdzianów i kartkówek:
    - celujący – 100%,
    - bardzo dobry – od 85 %,
    - dobry – od 70 %,
    - dostateczny – od 50 %,
    - dopuszczający – od 30 %,
    - niedostateczny – poniżej 30 %. 
  4. Przygotowanie do lekcji: 
    - obowiązkiem każdego ucznia jest posiadanie na każdej lekcji zeszytu, podręcznika i zeszytu ćwiczeń, 
    - przybory geometryczne - ołówek, linijka,ekierka, kątomierz, cyrkiel ( wg zapowiedzi nauczyciela). 
  5. Oceny śródroczne i końcoworoczne ustala się według średniej ważonej.
    Średnie na poszczególne oceny klasyfikacyjne:
    - 1,0-1,60 – niedostateczny,
    - 1,61-2,60 – dopuszczający,
    - 2,61 -3,60 – dostateczny,
    3,61 – 4,60 – dobry,
    4,61 – 5,20 – bardzo dobry,
    5,4 i powyżej – celujący.
  6. Zasady poprawy ocen: 
    - dopuszcza się poprawę ocen ze sprawdzianów i kartkówek,
    - czeń może poprawić ocenę w ciągu dwóch tygodni od jej otrzymania,
    - termin i formę poprawy należy ustalić z nauczycielem,
    - daną ocenę poprawiamy tylko jeden raz.

Klasy: 6b, 7a,7b, 7c,8b

Suplement do informacji z dnia 1.09. 2024 dotyczących zasad oceniania na lekcjach matematyki przez nauczyciela Jerzego Kielecha(przygotowano na polecenie służbowe Wicedyrektor mgr Aleksandry Hadam).

Ocenianie to wszystkie informacje zwrotne (IZ), które ułatwiają uczniowi zdobywanie wiedzy oraz kształcenie umiejętności i postaw. Uczeń może być oceniany przez nauczyciela, rodzica, koleżankę/ kolegę, samego siebie, narzędzia diagnostyczne np. w formie elektronicznej itp. Część ocen wyrażana jest w postaci stopni szkolnych (od 1 do 6) i zapisywana w dzienniku. O wadze stopni decyduje nauczyciel. Obiektywność stopni wynika z odniesienia ich do wymagań edukacyjnych (WE) określanych przez nauczyciela przedmiotu. WE zawierają informacje o tym, co trzeba wiedzieć, umieć wykonać i jakie postawy prezentować, by otrzymać poszczególne stopnie wg skali:

  • wymagania konieczne (K) odpowiadają ocenie dopuszczający,
  • wymagania podstawowe (P) odpowiadają ocenie dostateczny,
  • wymagania rozszerzające (R) odpowiadają ocenie dobry,
  • wymagania dopełniające (D) odpowiadają ocenie bardzo dobry,
  • wymagania wykraczające (W) odpowiadają ocenie celujący.

  Na podstawie wskazań poradni psychologiczno-pedagogicznej nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne dla uczniów, których te wskazania dotyczą.

  Stopnie, na wniosek ucznia lub rodzica/opiekuna prawnego, można poprawiać w terminie i formie wskazanej przez nauczyciela, ale do 2 tygodni od chwili wpisania ich do dziennika. W szczególnych sytuacjach (np. dłuższa choroba) termin ten może być przez nauczyciela wydłużony. 

  Uczeń oceniany jest w różnych formach i za wiele aspektów swojej nauki (praca na lekcji, nieobowiązkowa i dobrowolnie podjęta praca domowa, aktywność, kartkówka, sprawdzian, projekt edukacyjny, odpowiedź i inne). Informacja o sprawdzianach podsumowujących wiadomości i umiejętności z poszczególnych działów nauczania jest wpisywana z tygodniowym wyprzedzeniem do dziennika. Sprawdziany są oceniane i omawiane w ciągu 2 tygodni, po to by w odniesieniu do wymagań edukacyjnych jasne było:

  • co uczeń zrobił dobrze, jakie postępy uczynił,
  • jak powinno być poprawnie – w przypadku błędów
  • co zrobić, by nie popełniać ponownie tych samych błędów,
  • jak planować swój rozwój i budować motywację do nauki.

  Dwukrotnie, w ciągu roku szkolnego, uczeń otrzymuje ocenę klasyfikacyjną. Na koniec roku ocenę można poprawić w formie pisemnej o jeden stopień. Podstawą sklasyfikowania ucznia jest otrzymanie minimum 6 stopni (o wadze różnej od zera) w trakcie półrocza.

  Wymagane jest, by na lekcjach matematyki uczeń posiadał: zeszyt ( w kratkę i czysty), podręcznik, długopis, ołówek, cyrkiel, linijkę, ekierkę, kątomierz i kalkulator. Uczeń może dwukrotnie w półroczu usprawiedliwić swoje nieprzygotowanie do zajęć – przed rozpoczęciem lekcji Może wówczas także nie pisać kartkówki. Ze względu na indywidualne tempo pracy  na lekcji ewentualną pracę domową uczniowie dobrowolnie zadają sobie sami.

  Obowiązkiem ucznia jest rzetelna, aktywna praca na lekcji i nie przeszkadzanie innym uczniom. Uczeń ma obowiązek sygnalizować nauczycielowi jeśli nie rozumie czegoś w toku lekcji. Podczas pracy indywidualnej powinien także uzyskiwać informację zwrotną o efektach swej pracy poprzez korzystanie z odpowiedzi do zadań, pomocy koleżeńskiej, informacji zawartej w podręczniku i innych  źródłach oraz pomocy nauczyciela.  W sprawach nie uregulowanych powyżej stosuje się zapisy statutowe i dodatkowe uzgodnienia z nauczycielem.

  1. Sprawdziany dla uczniów (bez dostosowań w zakresie sposobów i zasad oceniania oraz udzielania dodatkowego wsparcia poprzez proces oceniania). Korzystam ze sprawdzianów:
    1. Przygotowanych przez instytucje oświatowe stosując zasady oceniania przygotowane przez osoby odpowiedzialne merytorycznie za konstrukcję sprawdzianu.  W przypadku braku rekomendacji odnośnie zasad oceny stopniem szkolnym poziomu sprostania przez ucznia wymaganiom edukacyjnym odnoszę sprawdzany zakres treści i umiejętności do sformułowanych przez podstawę programową i wynikających z realizowanego programu nauczania zawartych listingu wymagań na poszczególne oceny - zgodnie z przekazanym zestawem zamieszczonym na szkolnej stronie internetowej i wysłanym, w kopii, do biblioteki szkolnej.
    2. Przygotowanych samodzielnie. Typowym, ale nie jedynym rozwiązaniem jest zestaw 5 zadań korespondujących poziomem trudności z poszczególnym ocenami. Rozwiązanie to jednoznacznie definiuje także przeliczenie spełnienia planowanej sumy i zakresu wymagań na ocenę szkolną tzn. rozwiązanie 5 zadań oznacza ocenę celującą, a odpowiednio, rozwiązanie jednego oznacza sukces ucznia określany stopniem „dopuszczający”.
      Zasada ta, aczkolwiek uniwersalna w swej koncepcji, nie jest bezwarunkowa. Istotniejsze od bezbłędnego wykonania wszystkich kroków prowadzących do pełnego rozwiązania jest zawarcie poprawnej i spójnej logicznie koncepcji rozwiązania, gdyż taka służy rozwojowi ucznia i jest dla niego wsparciem w rozwoju i szkolnej karierze. Każdorazowo pochylam się nad szczegółowością przedstawionych pomysłów i rozwiązań, a w razie potrzeby dopytuję ucznia o te szczegóły konceptu, których nie udało się wyrazić na piśmie, a które można podejrzewać przez pryzmat poczynionych zapisów. 
  2. Sprawdziany są zawsze omawiane (poświęcam na to lekcję pt. „Omówienie sprawdzianu, uzasadnienie ocen”) a ich ocena stopniem uzupełniona o minimum czteroelementową edukacyjną informację zwrotną zgodną z koncepcją oceniania kształtującego, którego zasady przekazałem wielu nauczycielom jako Lider OK. Do dziś są one stosowane przez tych nauczycieli naszej szkoły, którzy współuczestniczyli w kursie oceniania kształtującego prowadzonego w ramach doskonalenia wewnętrznego. Uczniowie i rodzice znają wymagania na poszczególne oceny oraz szczegółowe zasady oceniania poszczególnych sprawdzianów oraz korzystają z rozwiązań przykładowych wysyłanych im pocztą elektroniczną.
  3. Przy konstrukcji oraz/ lub ocenie sprawdzianów dla uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych każdorazowo uwzględniam wskazania zawarte w opiniach i orzeczeniach PPP.
  4. Kartkówki organizowane są zgodnie z ustaleniami zawartymi w statucie Szkoły i podobnie jak inne, różnorodne formy i sposoby oceniania (np. praca na lekcji, aktywność, podejmowanie dodatkowych aktywności proedukacyjnych) oceniane są przy zachowaniu wcześniej ustalonych z uczniami wag tych ocen (najczęściej jest to waga 1, ale bardziej pracochłonne formy zdobywania wiedzy i umiejętności mogą mieć inne wagi – np. projekt edukacyjny, podobnie jak sprawdzian po zakończeniu działu nauczania ma wagę 10).
    Istotą tego systemu jest przyjęcie założenia, że nauka to nie zajęcie incydentalne, a oceny cząstkowe powinny mieć wagę, która gwarantuje ich poprawę w momencie, gdy podejmujemy z uczniami umowę, że w danym terminie powinni potwierdzić stopniem ze sprawdzianu trwały poziom opanowania wiadomości i umiejętności z danego działu. Przykładowo przy ocenach cząstkowych 2, 3, 4 (o wadze 1) i ocenie 5 ze sprawdzianu (o wadze 10), co daje średnią ważoną ok 4,54 ten dział oceniony zostaje na bdb. Informacja o postępach ucznia na etapie zdobywania wiedzy nie przekreśla efektu tej, trudnej zwyczajowo, drogi osiągania trwałego rezultatu.
  5. Poprawa stopni odbywa się zgodnie z zapisami statutowymi, czasem gdy prognozuje to korzyść edukacyjną dla ucznia, jestem skłonny wyjątkowo przedłużyć termin poprawy.
  6. Nie stosuję sztywnych przeliczeń średnich arytmetycznych ocen na stopnie klasyfikacyjne, ale od średniej x,51 stosuję zwyczajowo ocenę x+1.
    Opracowanie: Jerzy Kielech



Kategoria: Matematyka [5]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
pdf 2024-10-06 Wymagania z matematyki klasa 8.pdf
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 46
Wymagania z matematyki klasa 8.pdf 128,79KB zobacz
pdf 2024-10-06 Wymagania z matematyki klasa 7.pdf
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 37
Wymagania z matematyki klasa 7.pdf 118,66KB zobacz
pdf 2024-10-06 Wymagania z matematyki klasa 6.pdf
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 31
Wymagania z matematyki klasa 6.pdf 114,64KB zobacz
pdf 2024-10-06 Wymagania z matematyki klasa 5.pdf
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 25
Wymagania z matematyki klasa 5.pdf 161,84KB zobacz
pdf 2024-10-06 Wymagania zmatematyki klasa 4.pdf
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 32
Wymagania zmatematyki klasa 4.pdf 111,96KB zobacz

stopka

do góry