Patron Szkolnego Koła Caritas
Do Szkolnego Koła Caritas w naszej szkole należą uczniowie, którzy chcą wspólnie świadczyć pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Działalność w Szkolnym Kole Caritas uczy i wychowuje młodego człowieka, kształtując wyobraźnię miłosierdzia. Zachęca do uważnego rozejrzenia się wokół siebie, zauważenia potrzeb drugiego człowieka i bezinteresownego dzielenia się.
Uczy też umiejętności współpracy i odpowiedzialności społecznej, rozwija inicjatywę, pozwala pomnażać swoje talenty i realizować pomysły.
Serdecznie zachęcamy do aktywnej działalności w Szkolnym Kole Caritas.
Opiekunami SKC są: ksiądz Paweł Gajda
DZIELIŁ SIĘ WSZYSTKIM CO MIAŁ...
20 listopada br. patron Szkolnego Koła Caritas ks. Jan Macha został ogłoszony błogosławionym.
W katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbyła się msza święta beatyfikacyjna. Przewodniczył jej delegat papieża Franciszka - kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Przybliżmy postać patrona SKC...
Urodził się 18 stycznia 1914 w Starym Chorzowie w rodzinie mistrza ślusarskiego Pawła i jego żony Anny z d. Cofałka. Miał dwie siostry i brata. W rodzinie zdrobniale nazywano go Hanikiem. Udzielał się w harcerstwie i w sporcie, zwłaszcza w piłce ręcznej. 16 czerwca 1925 roku otrzymał sakrament bierzmowania, na którym przyjął imię Stanisław. W 1934 roku wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie a 25 czerwca 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie.
Działał charytatywnie pomagając rodzinom żyjącym w skrajnej biedzie po stracie ojców lub synów zabitych lub uwięzionych przez działalność niemieckiej okupacji. Ksiądz Macha został aresztowany 5 września 1941 roku na dworcu w Katowicach, gdy znaleziono przy nim listę osób, którym konspiracyjnie pomagano i zbierano dla nich pieniądze. Został uwięziony, osądzony i stracony na gilotynie 15 minut po północy 3 grudnia 1942 roku. Ciała nigdy nie wydano rodzinie.
W październiku 1951 roku na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym powstał symboliczny grób księdza Jana Franciszka Machy.
Pamiętajmy, działając w SKC o słowach naszego błogosławionego Patrona:
Przede wszystkim wyrabiajmy w sobie ducha miłości i solidarności chrześcijańskiej, aby kiedyś i o nas można było powiedzieć, jak powiedział św. Łukasz o pierwszej gminie chrześcijańskiej: A mnóstwa wierzących było serce jedno i dusza jedna.