Złota Praga - 13 stolica zdobyta.
W ramach realizowanego w naszej szkole programu Stolice Europy dniach w 23.11 - 24.11.br. grupa 50 uczniów przebywała w Pradze. Opiekę nad całą grupą sprawowały panie: Joanna Grabowska, Beata Herdzina, Beata Kania, Aleksandra Kurpanik, Małgorzata Kempny-Lenartowicz i Barbara Marcol.
Dzień pierwszy
Ruszyliśmy rankiem, a podróż upłynęła szybko, w miłej atmosferze i już około południa byliśmy na miejscu. Choć Praga to nie Paryż, jednak naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zdobycia Małej Wieżą Eiffla! Ze Wzgórza Petrin podziwialiśmy imponującą panoramę miasta. W pobliżu znajduje się także stuletnie Obserwatorium Astronomiczne. Następnie gościliśmy w największym zamku na świecie pod względem zajmowanej powierzchni (co potwierdza Księga Rekordów Guinnessa). Zamek znajduje się w królewskiej dzielnicy Hradczany na zachodnim brzegu Wełtawy. Dawniej, czyli już od IX w., była to siedziba czeskich władców. Dalej, górująca nad miastem Katedra świętych Wita, Wacława i Wojciecha, gdzie podziwialiśmy strzelistą wieżę, która mierzy aż 124 metry, a budowano ją aż… 600 lat. Jest to największy i najważniejszy kościół w Czechach. We wspaniałym wnętrzu widzieliśmy piękne zabytkowe witraże oraz kaplicę św. Wacława, z ołtarzem, w którym lśni ponad 1300 szlachetnych kamieni. Na zewnątrz natomiast niesamowita Złota Brama i unikalna XIV - wieczna mozaika przedstawiająca Sąd Ostateczny. W tym miejscu przechowywane są czeskie insygnia koronne, w tym największy skarb kraju, czyli korona św. Wacława. Na koniec dnia odwiedziliśmy słynną Złotą Uliczkę - urokliwa, zapełniona maleńkimi kolorowymi domkami znajduje się przy wnękach zamkowych murów obronnych. Najsłynniejszym lokatorem Złotej Uliczki był jednak bez wątpienia Franz Kafka, który w 1917 r. w domku nr 22 miał swoją tymczasową pracownię. Wieczorem dotarliśmy do hotelu Olympic, by po kolacji, udać się na zasłużony odpoczynek.
Dzień drugi
Rozpoczęliśmy wizytą w Narodowym Muzeum Techniki, gdzie mieliśmy okazję podziwiać przykłady pomysłowości technicznej na wszystkich polach, od drukowania po technologię gospodarstwa domowego, górnictwo, studia telewizyjne i w ten sposób poznać historię pomysłowości technicznej na 14 stałych wystawach dotyczących między innymi dotyczące transportu, architektury czy astronomii. Kolejnym punktem był Rynek Staromiejski, już we wspaniałej szacie świątecznej. O godzinie 14 byliśmy jak świadkami, zegar Orloj - jedyny taki zegar na świecie, który od 600 lat pokazuje czas oraz położenie ciał niebieskich na nieboskłonie wybijał godzinę. Dalej odwiedziliśmy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, by zobaczyć łaskami słynącą kilkusetletnią figurkę Dzieciątka Jezus. Później, był spacer Mostem Karola, którego budowa rozpoczęła się 1371 roku, ze słynną figurą św. Jana Nepomucena. Na koniec dnia, czekała nas niespodzianka - podróż metrem, która dla wielu była pierwszą tego typu przejażdżką w życiu.
Do domu wróciliśmy pełni wrażeń,
a z pewnością podróż ta na długo zostanie w naszej pamięci …
Organizator Barbara Marcol