Muzeum Świat Techniki i Zoo w Ostrawie
W piątek 24 marca br. grupa 52 uczniów naszej szkoły wraz z paniami: Aleksandrą Drapacz, Aleksandrą Kurpanik, Barbarą Marcol, Beatą Pietrek i Katarzyną Widawską opuściła granicę Polski, by w Czechach, w Ostrawie zwiedzić Muzeum Świat Techniki i Zoo.
Muzeum Świat Techniki
Świat Techniki to interaktywne centrum nauki i techniki. To nowe, otwarte w 2014 roku, miejsce.
Ma powierzchnię 14 000 metrów kwadratowych, do zwiedzania udostępnia cztery stale ekspozycje:
- Świat Dzieci,
- Świat Nauki i Wyalazków,
- Świat Cywilizacji,
- Świat Przyrody.
Industrialne otoczenie dawnej huty żelaza dodaje temu obiektowi uroku. Tutaj można samemu wykonać mnóstwo doświadczeń, a biologia, chemia, i fizyka nagle się stają jasne i zrozumiałe. To tutaj funkcjonuje hasło - dotykanie eksponatów surowo nakazane!!!.
Świat Nauki i Wynalazkow, w którym przedstawiony jest innowacyjny potencjał takich obszarów jak nowe materiały, nanotechnologie i najnowocześniejsze technologie medyczne.
Świat Cywilizacji umożliwia spojrzenie z innej perspektywy na nasze czynności dnia codziennego. Można w nim poznać głębiej infrastrukturę miasta, zalety globalizacji, komunikować się ze zwiedzającymi podobne scence center w innych krajach.
Świat Przyrody - jest największy. Pobyt w tym miejscu z pewnością był dla wszystkim, jednym wielkim doświadczaniem świata nas otaczającego.
Zoo
Następnie udaliśmy się do Zoo w Ostrawie, które ma 92 hektary i znajduje się na terenie tzw. Wielkiego Lasu Ostrawskiego. Dzięki temu, zwierzęta mają zapewnione piękne i przestronne wybiegi. Duża powierzchnia, umożliwiła jednocześnie utworzenie parku botanicznego z wieloma ścieżkami rekreacyjnymi.
Zoo w Ostrawie jest podzielone na 9 pawilonów: Pawilon ewolucji, Zwierzęta afrykańskie, Chitwan, Papua, Pawilon zwierząt indyjskich i lwów, Tanganika, Mała Amazonia, Pawilon naczelnych oraz Pawilon słoni.
W pawilonach są 22 ekspozycje ze zwierzętami, w których znajduje się:
- 60 gatunków ssaków (m.in. hipopotam, lampart, lew, panda, żyrafa, serwal, pantera i zebra),
- 26 gatunków gadów (m.in. krokodyl, agama, pyton, żółw i waran),
- 2 gatunki płazów (drzewołaz niebieski i liściołaz żółty),
- 80 gatunków ryb (m.in. pirania, zebrasoma i tilapia makreli),
- 28 gatunków zwierząt domowych (m.in. królik, owca, wielbłąd dwugarbny i szkocka rasa wyżynna).
W ogrodzie tym znajduje się także 9 wolier z 95 gatunkami ptaków, wśród których można wyróżnić arę, bielika, flaminga, kondora, sępa i żurawia.
Bardzo ciekawą propozycją jest Tanganika nocą, w której został odwrócony rytm dnia, tak żeby można było podglądać nocne życie zwierząt m.in. galago małouchego, jeżatki afrykańskiej czy pytona skalnego.
Odbyła się tam lekcja biologii, w trakcie której były omawiane różne gatunki zwierzą, ich upodobanie pokarmowe i środowisko w której żyją. Mieliśmy także okazję usłyszeć odgłosy różnych zwierząt,a także zobaczyć prawdziwy ząb słonia, czy pióra sowy oraz dowiedzieć dlaczego one tak bezszelestnie latają. To był dzień pełen wrażeń, na długo zostanie w naszej pamięci.
Barbara Marcol