• język migowy
 • e-mail
 • telefon: +48 32 43 14 881
  +48 32 42 29 628
 • lokalizacja
 • BiP
Strona główna/Aktualności/Wycieczki klas: ósmych i czwartych do Krakowa

Wycieczki klas: ósmych i czwartych do Krakowa

21 01 2023 #Aktualności #Dla Uczniów

Uczniowie klas 8b i 8d w grudniu 2022 roku oraz 4 a,b,c w styczniu br. uczestniczyli w wycieczkach przedmiotowych z historii. Cele wyjazdu był Kraków - skarbnica wiedzy historycznej: 

 • Zamek na Wawelu,  
 • barokowy Kościół św. Piotr i Pawła, 
 • rynek Starego Miasta, 
 • Barbakan, 
 • Brama Floriańska, 
 • Kościół Mariacki, 

to oczywiście nie wszystkie atrakcje drugiej stolicy Polski.
W/w miejsca zachwyciły swoim pięknem oraz niebywałą historia ale największą atrakcją okazał się pobyt w Muzeum pod Sukiennicami.
Muzeum to jest bardzo nowoczesne, znajduje się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego.
A co zobaczyliśmy?
Multimedialne widowisko zatytułowane Śladem europejskiej tożsamości Krakowa - podróż w czasie, podczas której można było poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. 
W czasie zwiedzania  towarzyszyły nam odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań.
Dodatkową atrakcją były  liczne urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, które stworzyły atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. 
Poza zwykłymi eksponatami, około sześćset modeli można było zobaczyć w trójwymiarze na jednym z 37 ekranów dotykowych. Na terenie muzeum znajduje się też ekran z pary wodnej oraz kilkadziesiąt wyświetlaczy i projektorów - co było dodatkową atrakcją dla uczniów.

Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wieluset letnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują natomiast tzw. świadki archeologiczne - zachowane profile ziemne. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen).

Zwiedzanie było prawdziwą lekcją historii o średniowiecznym Krakowie.
Takie przedstawienie przeszłości bardzo spodobało się uczniom. 
Pełni wrażeń, choć bardzo zmęczeni uczniowie wrócili do domu.
Beata Kania

Wycieczki do Krakowa

Zdjęcia uczniów klas: 8b, d oraz 4a,b,c

stopka

do góry