Strona główna/Dla Uczniów/Aktualności uczniowskie/Znamię, znam je? - lekcje biologii.

Znamię, znam je? - lekcje biologii.

7 06 2022 #Aktualności #Dla Uczniów

schemat

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii organizowanej przez Akademię Czerniaka - sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów
Znamię! Znam je?
 Głównym jej celem jest upowszechnienie wiedzy na temat nowotworu skóry  oraz wyrobienie  właściwych  postaw prozdrowotnych wśród młodzieży.

Uczniowie klas  VII i VIII w ramach lekcji biologii dowiedzieli się, że czerniak to  nowotwór złośliwy skóry,  bardzo agresywny, który może powodować  liczne  przerzuty.

W ramach zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie cechy budowy skóry kwalifikują  ją do  grupy ryzyka zachorowania na czerniaka, a także poznali ABCDE czerniaka, czyli  cechy na które trzeba zwrócić uwagę podczas obserwacji znamion, pieprzyków.

A - asymetryczny , zmiany ,,zmiany „ wylewające się na jedną stronę,
B - brzegi poszarpane, nierównomierne,
C - czarny , czerwony ( zmiana koloru),
D  - duży rozmiar ( powyżej 6 mm),

- ewolucja ( dynamiczne zmiany).

Uczniowie także poznali  zasady profilaktyki, które mogą uchronić  przed nowotworem tym nowotworem:
 -raz w miesiącu  dokładnie sprawdzaj swoją skórę, zwracaj uwagę na pieprzyki, znamiona,
- używaj kremu z filtrem , jeśli masz zamiar się opalać,
- nie korzystaj z solarium,
- przynajmniej raz w roku odwiedzaj dermatologa,
- gdyby pojawiły się zmiany na skórze,  zgłoś się do lekarza

Pamiętaj!

Czerniak we wczesnym stadium rozwoju, jest całkowicie uleczalny.

W ramach podsumowanie prowadzonych  zajęć z biologii uczniowie wykonali plakaty, promujące wiedzę na temat tego typu nowotworów.
Zoacz plakaty uczniów (kliknij w link)
Barbara Marcol